تاریخ : دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ 13 ذو القعدة 1445
16

آیین نامه اخلاق حرفه‌ای

  • ۲۲:۱۳
  • ۳۱ فروردین ۱۳۹۹

آیین‌نامه اخلاق حرفه‌ای خبرنگاران پایگاه خبری صفای عدالت تصویب و منتشر شد.

مرامنامه حرفه‌ای خبرنگاران پایگاه خبری تحلیلی صفای عدالت مصوب و منتشر شد.

متن کامل مرامنامه پایگاه خبری تحلیلی صفای عدالت – حاوی ۲۰ بند است – در پی می آید:

مرامنامه حرفه‌ای خبرنگاران صفای عدالت

۱- ما «دقت، صحت و سرعت» را شعار محوری خود می‌دانیم و تلاش می‌کنیم با استفاده از همه امکانات و توانایی‌های خود، از جمله به‌کارگیری فناوری ‌های نوین، محصول خود را با نهایت دقت، صحت و هم چنین در سریع‌ترین زمان ممکن به ‌دست مخاطبان برسانیم، در این بین علاوه بر اصول حرفه‌ای، قانون جمهوری اسلامی رعایت انصاف نیز سرلوحه کاری خواهد بود.

۲- ما ضمن پذیرش تفاوت نگاه‌ ها و نگرش ها، تلاش می‌کنیم تا از موضوعات خبری روایتی صادقانه، بدون اعمال نظرات شخصی و سلیقه‌ای ارائه دهیم و اطلاعات لازم را برای آگاهی، بهره‌گیری، قضاوت و سنجش در اختیار مخاطبان صفای عدالت بگذاریم، تحلیل‌های درج شده در قالب یادداشت و تحلیل و… همه بیان نظرات شخصی پدیدآورندگان است که برای تبیین اهداف مغفول مانده از خبر و تغذیه جامعه مخاطبان درج می‌شود.

۳- ما دفاع از منافع ملی در چارچوب ضوابط خبری را وظیفه حرفه‌ای خود می‌دانیم و خطوط خبری و مطالبی را که آشکارا منجر به تضعیف‌ منافع ملی می‌شود در سایت ها و صفحات عمومی منتشر نمی کنیم.

۴- ما به حریم خصوصی و حیثیت شخصی افراد احترام می‌گذاریم و تلاش می‌کنیم همواره و در هرحال مرزهای اخلاق را حفظ کنیم، این مسئله را خط قرمز اخلاقی رسانه خود می‌دانیم.

۵- ما بر این باور بنیادین هستیم که «هدف وسیله را توجیه نمی‌کند». برهمین اساس برای به دست آوردن اخبار، اسناد و عکس‌ها از شیوه ‌های غیرقانونی و غیراخلاقی استفاده نمی کنیم.

۶- ما اخبار دست اول را که به دلیل جایگاه حرفه‌ای‌مان به آن‌ها دسترسی داریم، پیش از انتشار بر روی خروجی‌های خبرگزاری، در اختیار منابع دیگر خبری از قبیل رسانه‌های رسمی دیگر و کانال‌ها و حساب‌های دیگران در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های موبایلی قرار نمی‌دهیم یا در صفحات و شبکه های اجتماعی شخصی‌ خود منتشر نمی کنیم.

۷- ما متن کامل نامه‌های سرگشاده را بر روی خروجی عمومی منتشر نمی‌کنیم و رسانه افراد، نهادها و جریان‌های سیاسی نمی‌شویم، بلکه تنها خبری از نامه دریافت ‌شده، منتشر می‌ کنیم و در صورت تشخیص سردبیری و شخص مدیر مسئول موضوع انتشار این نامه ها در قالب سوژه‌های خبری پیگیری می‌شود.

۸- ما اشتباهات خود را می‌پذیریم و ضمن تلاش برای جبران آسیب‌های احتمالی برآمده از اشتباهاتمان، در مواقع لازم عذرخواهی رسمی نیز خواهیم نمود.

۹- ما اگر در جریان کار حرفه‌ای خود، تضادی بین منافع شخصی و منافع سازمانی احساس کنیم این تضاد منافع (اعم از اقتصادی، سیاسی و …) را بلافاصله به سردبیران و مدیران مافوق اعلام می‌کنیم.

۱۰- ما متعهدیم با توجه به حوزه کاری تخصصی‌ خود در صفای عدالت، از انتشار و تولید محتواهای مشابه و هم شکل کار انجام شده در صفای عدالت، در رسانه ها و سازمان های دیگر خودداری کنیم.

۱۱- ما تنها زمانی دعوت‌های عمومی و خصوصیِ نهادهای عمومی، تجاری و دولتی به مهمانی‌ها و رویدادهای تجاری و روابط عمومی‌ها را می‌پذیریم که ارزش خبری روشنی برای سازمان داشته باشد و منجر به توقعات غیرحرفه‌ای از صفای عدالت نشود.

۱۲- ما به هنگام هرگونه اظهار نظر در خروجی های رسانه ای از قبیل وبلاگ، شبکه های اجتماعی و پیام رسان های موبایلی، که در آنها به عنوان خبرنگار صفای عدالت معرفی شده ایم، تاکید و تصریح می نماییم که مواضع نویسنده، مواضع شخصی او بوده و ربطی به صفای عدالت ندارد و تا زمان عضویت در سازمان مراقب و حافظ وجهه سازمان خواهیم بود.

۱۳- ما خود را موظف می‌دانیم که مطالب حاوی توهین به ادیان و مذاهب رسمی کشور را منتشر نکنیم و پرخاشگرانه یا با الفاظ رکیک و زبان تند ننویسیم.

۱۴- ما در تولیدات رسانه‌ای خود مطالب موهن نسبت به قومیت‌ها و زبان‌های ایرانی را به هیچ عنوان بازگو و منتشر نمی‌کنیم و به کلیشه‌ها درباره همه گروه‌های در اقلیت دامن نمی‌زنیم.

۱۵- ما به حق مؤلف احترام می‌گذاریم و مراقبیم که هرگونه نقل قول، خبر یا عکس صرفا” با ذکر منبع انتشار یابد. معنای ضمنی این کار این است که جهت‌گیری خبر، الزاما” جهت گیری صفای عدالت نیست. البته خبرنگاران صفای عدالت به ‌صرف نقل، خود را مجاز به انتشار هر مطلبی پیش از تحقیق درباره صحت آن نمی‌دانند.

۱۶- ما سعی می کنیم هیچ نامه‌ای به تحریریه را بدون پاسخ نگذاریم. به نظر ما حتی نامه‌های تند هم محترم بوده و پاسخ آنها باید به آرامی و منطقی ارائه شود.

۱۷- ما از نام و عنوان پایگاه خبری تحلیلی صفای عدالت استفاده شخصی نمی‌کنیم. از کارت شناسایی خبرنگاران صفای عدالت برای پیشبرد کارهای شخصی بهره نمی‌بریم و روابطی را که حین کار به دست می‌آوریم تا زمانی که در همان مسند هستیم برای کسب درآمد یا پیشبرد امور شخصی مورد استفاده قرار نمی‌دهیم.

۱۸-ما خبرنگاران پایگاه صفای عدالت، آبروی مردم را حفظ می کنیم و در این زمینه هیچ اقدامی نمی کنیم که در اخبار و گزارش‌ها به آبروی کسی که حتی در اخبار در حال نقد هستند خدشه‌ای وارد شود.

۱۹- ما همه تلاشمان را برای کاهش اشتباهات و مشکلات احتمالی انجام خواهیم داد ولی در صورت بروز اشتباه ابایی از عذرخواهی نداریم.

۲۰- ما در تعیین خطوط و سیاست‌های پایگاه خبری صفای عدالت، به نظرات مدیر مسئول و سردبیر محترم که در هیئت سردبیری تعیین می‌شود متعهدیم.

لینک کوتاه : https://safayedalat.ir/?p=34
  • 783 بازدید

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.